Головна » Статті » Мої статті

урок з української мови "Прикметник"

Урок з української мови "Прикметник"

Урок української мови

2 клас

ІІ семестр

Тема. Уявлення про слова, що означають ознаки предметів (прикметники). Вимова слова ознака

Мета: Формувати уявлення про слова, які виражають ознаки предметів (прикметники); розвивати вміння визначати такі слова, обґрунтовуючи свій вибір; формувати вмін­ня ставити питання до поданих слів; розвивати увагу, спостережливість; виховувати любов до рідної мови.

Обладнання: підручник М.С.Вашуленка «Рідна мова». 2 клас. – К.: Освіта, 2012; план уроку; сенкан; схема-опора; картки для роботи у групах;малюнки (заєць, перець, диня, гранат, білка, ведмідь, лось, зима).

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

Вже пролунав шкільний дзвінок. Покликав всіх він на урок.

Рівненько стали. Все. Вже час, Роботу починає клас.

Готові?

Так.

А настрій як? Тож успіх всіх чекає нас!

—Діти, ви любите гратися? Я теж люблю гру. Тому пропоную вам гру-подорож.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Девізом нашого уроку будуть слова:  «Граючись – навчаємось!»

А щоб наша подорож була веселішою, запросимо з собою гостю. Яку? Відгадайте

Ця красуня як прийде, Все навколо зацвіте.

І гайочки, і лісочки,І вишневі садочки! . (Весна)

—Діти, а ви любите весну? Чому?

—Ознайомтесь з планом подорожі.

План подорожі

1. Відгадуємо загадки.

2. Каліграфічна стежинка.

3. Словникова галявина.

4. Лісова школа.

5. Місток Відпочивайко.

6. Вулиця  розваг.

7. Місто творчості.

ІІІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

1. Вправа «Очікування»

— Що, на вашу думку, може вас зацікавити? Чого ви очікуєте від уроку? Яких результатів ви хотіли б досягти в кінці уроку?

2. Створення проблемної ситуації

Ми вдома. Відгадуємо загадки

—Перед тим, як вирушити у подорож, пропоную вам відгадати загадки, які приготувала весна..(Загадки записані на дошці).

... вуха, ... хвіст,

... сам на зріст.

На городі побував —

нам капусту попсував.

(Пропущено довгі, куций, невеличкий. Відгадка: заєць.)

 Я …, я ….

Відгадайте, хто такий.

(Пропущено: червоний, гіркий. Відгадка: перець.)

—Чи можете відгадати хоч однуз цих загадок? А чому ні?Можете відразу сказати, яких саме слів не вистачає?

—Якщо я скажу вам відгадку першої загадки, ви зможете її відновити. (Показую малюнок зайця). Які слова вставимо?

—Погляньте на цей малюнок і скажіть, які слова требавставити. (Червоний, гіркий).Що вони називають? (Колір, смак)

—Яких слів не вистачало? Що вони означають? (Форму, колір, смак)

Це прикмети предмета, за якими його можна впізнати, описати.)

3. Повідомлення теми уроку.

— Сьогодні ми подорожуємо Країною ознак.Тема нашого уроку «Слова-ознаки предметів». На уроці ми будемо знайомитисязі словами, які назива­ють ознаки предметів, вчитися ставити питання до них, впізнавати ціслова серед інших. Це дуже цікаві слова і ознайомлення з ними уважним і спостережливим відкриває багато мовних несподіванок.

ІV. Сприймання та первинне осмислення матеріалу.

—Відправляємось у подорож Каліграфічною стежинкою.

1. Каліграфічна стежинка:    Кожну букву, кожне слово я писатиму чудово.

                                                   Моя ручка чарівна –пише краще всіх вона.

Запишіть число, класна робота.

Оо оз зн на ак ка ознака

2. Словникова галявина.

Запишіть нове словникове слово, запам’ятайте його вимову і написання. Поділимо слово на склади. Назвіть звуки, букви.

Складання сенкану.

Ознака — характерна риса, прикмета, за якою можна визначити що-небудь, відрізнити предмет від інших

1). (Що?) Ознака.

2). (Яка?) Важлива, визначальна, спільна .

3). (Що робить?) Характеризує, відрізняє.

4). Ознака – це характерна риса предмета.

5). Характерна риса, прикмета.

Учні записують речення з коментуванням.

Отже ми з вами дізналися, що таке ознака предмета. Проходимо Словникову галявину і робимо зупинку у Лісовій школі.

3. Аналіз мовного матеріалу.

Прочитайте вірш.

Земля — ласкава, люба, рідна, (яка?)

А сонце — щире, золоте, (яке?)

А небо — лагідне, погідне, (яке?)

Життя — прекрасне, золоте, (яке?)

А очі в мами —добрі, ніжні, (які?)

А голос — чистий і дзвінкий, (який?)

А руки — теплі і надійні, (які?)

А погляд — сонячний, ясний, (який?)

(Л. Лужецька)

—Знайдіть слова-назви предметів. Які слова їх характеризують, тобто називають їх ознаки? На які питання вони відповідають?

4. Складання схеми-опори

http://awqyst.ho.ua/i/ciiklyrokew/2013-11-30_235405.jpg

5. Робота за підручником. Читання та заучування правила (С. 122).

—Прочитайте правило (один учень, самостійно вголос, мовчки). Повторіть.

— З якими словами ми почали працювати? Так. ми почали вивчати ще одну частину мови. До неї належать слова, якінадають мові чарівності, милозвучності, без них наша мова була б дуже сухою і бідною.

Диво-прикметник

Це така частина мови,

Без неї нам не обійтись.

Ти вслухайсь в слово пречудове,

Йому, як другові всміхнись.

Відновіть анаграму і ви дізнаєтесь, як називається ця частина мови.

http://awqyst.ho.ua/i/ciiklyrokew/2013-11-30_235501.jpg

5. Колективна робота.

Урок у лісовій школі триває і її учні вирішили пограти гру «Назви ознаку».

Назвіть ознаки тварин за розміром.

(Малюнки білки, їжачка, ведмедя, лося.)

Ведмідь (який?) великий, білка (яка?) маленька, їжачок (який?) маленький, лось (який?) великий.

— Ви назвали ознаки предметів за розміром. На які питання вони відповідають?

Аналогічно діти називають ознаки за смаком.

V. Закріплення, систематизація знань.

1. Робота за підручником.

Вправа 318

—Розгляньте малюнки.Назвіть предмети та їх ознаки за кольором.Запишіть за зразком.

Банани (які?) жовті, помідор (який?) червоний,сливи (які?) сині, огірок (який?) зелений.

Фізкультхвилинка.

Вмієте ви гарно працювати,

Час прийшов тепер відпочивати.

Гра на розвиток макрорухів «Весна»

Звучить музика Вівальді «Весна».

—Виходимо із лісової школи. Ми на прогулянці. Підемо слід у слід стежкою через місток.

—Вийшли на лісову галявину. Яке чисте повітря! Дихайте глибоко но­сом.

—Подивимось на небо,дотягнемося до неба.

—Летять птахи,машуть нам крилами!. Праворуч, ліворуч, уперед, назад.

—Тепер підемо назад лісовою стеж­кою. Відхиляємо гілки, пригинаємо­ся, проходячи під ними. Бачимо лісових мешканців.

Гра «Відгадай, хто я».

http://awqyst.ho.ua/i/ciiklyrokew/2013-11-30_235625.jpg

Ми повернулися у Лісову школу.

Вправа 320

—Прочитайте. Що потрібно зробити? У вас є допомога. Які предмети можна впізнати? Запишіть самостійно одне речення на вибір.

—Прийшов час погратися. Виходимо на Подвір’я розваг.

2. Тренувальні вправи.

—Давайте спробуємо самостійно добирати прикметники, вка­зуючи на різні ознаки предметів.

Гра "Хто більше?" Робота в парах.

— Дібрати якнайбільше ознак до назв предметів.

http://awqyst.ho.ua/i/ciiklyrokew/2013-11-30_235658.jpg

Гра "Впіймай ознаку предмета"(з сигналами)

Кожному мила рідна сторо­на.

Погана та пташка, якій своє гніздо немиле.
Добрий початок — половина роботи.

Маленька праця краща за велике безділля.

3. Робота в групах. Виконання творчого завдання.

—Погралися, відпочили. Прийшов час піти у Сквер творчості і помилуватися весняною природою.

—Працювати ми будемо в групах. Які правила роботи в групах ви знаєте?

Знайдіть свою групу за допомогою кольору.

1 група.

http://awqyst.ho.ua/i/ciiklyrokew/2013-11-30_235740.jpg

2 група

http://awqyst.ho.ua/i/ciiklyrokew/2013-11-30_235800.jpg

3 група. Працюють біля дошки.

http://awqyst.ho.ua/i/ciiklyrokew/2013-11-30_235819.jpg

Перевірка виконаного завдання.

—Подивіться на аплікаційно-крейдовий малюнок, який у нас утворився. Доберіть ознаки до слова весна.

Весна (яка?) чудова,зелена,весела,яскрава.

VІ.Підсумок уроку.

—Чи справдилися ваші очікування? Чи вдалося нам виконати всі завдання? З якими новими словами ви познайомились на уроці?

—Що означають ці слова?

—На які запитання відповідають?

—Чи потрібні ці слова у мовленні?

Рефлексія. Ігрова вправа «Мікрофон»

—Висловіть міркування щодо своєї роботи на уроці.

http://awqyst.ho.ua/i/ciiklyrokew/2013-11-30_235908.jpg

—А я знаю, що ви – розумні, старанні учні. Я ціную вашу роботу на уроці і хочу оцінити.

Чудово протягом всього уроку працювали, давали чіткі, обґрунтовані відповіді, зразково писали: …, …,… . Ваша оцінка 11.

Молодчинка …, розумничок .. .Ваша оцінка 10.

VII. Домашнє завдання (інструктаж).

Вивчіть правило, с. 122. Оберіть завдання, яке вам буде цікавим і яке ви зможете виконати самостійно.

• Вправа 322, с. 123.

•Складіть три речення про українську мову, використовуючи прикметники. Слова-ознаки предметів підкресліть.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: 1969 (12.07.2016)
Переглядів: 1196 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar