Головна » Статті » Мої статті |
Урок 3 Тема. Григір Тютюнник «Ласочка» Мета уроку: ознайомити з оповіданням про тварин, розкрити причинно - наслідкові зв'язки дружніх стосунків людини і звіра, вчити із розумінням ставитися до «братів наших менших»; вдосконалювати уміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини, складати план; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин. Обладнання: мультимедійний комплекс,індивідуальні картки, завдання для груп. Тип уроку: комбінований урок Хід уроку І.Організаційний момент 1. Аутотренінг - Я - школяр. - Я - особистість творча. - Я думаю, замислююсь. - Я аналізую, висловлюю свої судження. - Я хочу все знати! II. Перевірка домашнього завдання 1. Мовно-логічне завдання (с. 72-74 «Кріт-неборака» Олександра Копиленка (1900-1958рр.)) - Користуючись текстом, доповніть розповідь про крота потрібними словами і виразами: «Від народження і до _____ кріт живе ______. Ходи у ____ прогризає ____, Прориває _____________, _____,_____. Живиться ______, _____. _________, що живуть у землі.» 2. Хвилинка-цікавинка «У світі науки і техніки існує наука, яка вивчає будову живих організмів для створення машин, механізмів. Це –біоніка.» ІІІ. Вправи на розвиток швидкості читання 1. Вправа «Цікаве перетворення» - Перетворіть слово «сад» у «лис», змінюючи в кожному слові тільки одну букву. Сад - лад - лід - ліс. 2. Вправа «Асоціативний кущ» - Які асоціації викликає у вас слово «ліс»? (Дерева, гриби, звірі, птахи, свіже повітря, краса, будматеріали, томливо, домівка тварин) 3. Вправа «Який цей предмет?» Показую карточку зі словом, а учні називають характерні ознаки того предмета, про який повідомляється. Лис - ... (рудий, хитрий, живе в норі, його боїться заєць...). Письменник - (цікавий, розумний, пише різні твори...). Спробуйте об'єднати ці два слова у речення. ІV. Підготовка до вивчення нового матеріалу
В темнім лісі проживає, Довгий хвіст пухнастий має. Їй на місці не сидиться. Як зовуть її?... (Лисиця) 2. Хвилинка-цікавинка Лисиця -давньослов'янське слово, утворене від «Лис», що означає колір –«жовтий, рудий»; через колір ця тварини отримала свою назву. IV. Повідомлення теми і мети уроку. - На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо оповідання, назву якого зашифровано на дошці.(Викресліть словосполучення «шість банананів») Лшісатьсбаночаніква - А прізвище письменника, який є автором твору, прочитаєте, пройшовши лабіринт.
V. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника. 1. Самостійне читання статті про Г.Тютюнника. - Прочитайте мовчки текст про письменника. - Що ви дізналися про нього? 2. Вправа «Розвідники» - Прочитайте разом зі мною деякі факти з біографії письменника. Запам'ятайте їх як можна більше. 3. Вибіркове читання. - Де народився Григір Тютюнник? - Яким він був у дитинстві? - Для кого писав письменник? - Які у нього збірки для дітей? Для учителя. На 49 років життя доля приготувала Григору багато випробувань, починаючи з раннього дитинства. Голод 33-ого не обминув і Тютюнників - забрав старенького дідуся, а півторарічний хлопчина перестав ходити. Говорити, навіть сміятися. Коли Григору було 6 років він залишився без батька. Але усе своє життя письменник з теплотою і ніжністю згадував його. Хлопчика забрав до себе жити батьків брат. Під опікою дядька і його дружини почав майбутній письменник свою освіту. Почалася Велика Вітчизняна війна, знову голод. В автобіографії письменник згадував: "Я їв тоді картопляну зав'язь, жолуді, пробував конину". В одинадцять років хлопчик пішки пішов додому з Донбасу на Полтавщину, у своє село. Добирався два тижні, довелося від голоду навіть просити милостиню. А вдома,хату, в якій жили Тютюнники, зруйнувала бомба, і вони опинилися в чужих людей. Потім було навчання у ремісничому училищі, куди Григір пішов тому, що там давали сяку - таку одежину і 700 г глевкого хліба в день. Цей хліб допоміг вижити їм з мамою у сорок сьомому році. А потім ще й важка хвороба - туберкульоз легенів. Всі ці випробування тягарем лягли на його зболену душу. Починав писати Григір Михайлович російською мовою, оскільки понад двадцять років перебував у російськомовному середовищі. А коли прочитав словник Грінченка, з українською мовою більше не розлучався. Майже більше половини написаного Григором Тютюнником - про дітей, яких він любив по-особливому. Сьогодні ми прочитаємо одне з його оповідань. VІ. Робота над текстом оповідання «Ласочка» 1. Словникова робота в парах – вправа «Знайди пояснення» - Прочитайте тлумачення нових слів після оповідання(С.78) - З'єднайте нові слова з їх поясненням
«вухами пряде» попискує. підвиває
«скімлення» тонкий шар льоду на поверхні землі і на деревах 2. Вправа «Бджілки» Пасовисько Ожеледь Рибалити Підзолочений Облизнулося Вудочці Закортіло Вудити Скімлення Прокинувся Куняв Засипав - Прочитайте спочатку усі іменники. А тоді - прикметники і дієслова. - Які слова спільнокореневі? - Прочитайте синоніми? - Що ви можете сказати про слова «прокинувся», «засипав»? 3. Читання оповідання Г. Тютюнника "Ласочка" вчителем. - Про кого цей твір? - Хто така Ласочка? - Де і коли відбувається подія? 4. Повторне читання тексту «ланцюжком». - Подумайте, кого назвали «Ласочкою»? Від якого слова утворилася ця кличка? (Ласочка - від ласувати, тобто їсти щось смачненьке). 5. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання. - Прочитайте опис ранку. - Які фарби і звуки сповіщали про його прихід? - З ким і як зустрівся Арсен? - Як ви думаєте, чому лисеня заявилося на кручі? - Прочитайте, яким вперше побачив Арсен лисеня? - За що воно сподобалось рибалці? - Як про це говориться в тексті? - Прочитайте слова, які описують зовнішність, рухи, звуки звірятка? - Чи можна дії лисеняти розцінювати, як його розмову з дідом? - Хто цю розмову передав? (автор) - Чому рибалка назвав лисеня Ласочкою? - З чого видно, що Ласочка була розумною, терплячою, спостережливою? - Як вона розмовляла? - Знайдіть і прочитайте, чого навчилося лисеня в Арсена? - Як Ласочка допомагала рибалити? - Прочитайте опис зими. - Як Арсен упізнав Ласочку в дорослій лисиці? VІІ .Фізхвилинка VІІІ. Розвиток творчих здібностей учнів. 1. Вправа «Кожному своє» - групова робота Група 1 Поділ оповідання на частини складання плану. - Знайдіть в оповіданні зачин, основну частину, кінцівку. - На скільки самостійних частин можна поділити текст? - Назвемо кожну з них. План 1. Ранок. 2. Незвичайний гість. 3. Друзі-рибалки. 4. Довга зима. 5. Ласоччина сім'я. - Які частини плану відповідають зачину, основній частині, кінцівці? Група 2 - До якої частини підходить ілюстрація у підручнику? Словесне малювання - Створити словесний малюнок до одного з епізодів твору. - Що зобразили на малюнках? Які назви дали? - Що можна змінити в ілюстрації, якщо головним героєм оповідання буде інший лісовий мешканець? Група 3 Характеристика героїв оповідання. - Яким ви уявляєте рибалку Арсена? - Яка у нього зовнішність? - Який характер? - Доведіть це словами тексту. (Арсен - це уже старий чоловік, любить рибалити. За характером спостережливий, небагатослівний, терплячий, добрий, веселий, щедрий, турботливий). Група 4 - Подумайте, якою була Ласочка? (Розумною, не набридливою, скромною, терпеливою, спостережливою, здібною, меткою, доброзичливою.) *Вправа «Сенкан» Лисиця Руда, лукава Хитрує, вабить, полює. Лисичка – лісова красуня. Хитрунка - Про яку людини говорять «хитрий , як лис»? 2. Вправа «Що буде далі?» Розвиток зв'язного мовлення і творчих здібностей. - Пофантазуйте, як можна продовжити цю історію. - Змініть текст так, щоб оповідання перетворилося на казку ( лисичка заговорить). ІХ. Підсумок уроку.
| |
Переглядів: 1636 | |
Всього коментарів: 0 | |