Головна » Статті » Мої статті

Грунт

Тема: Ґрунт. Склад ґрунту. Охорона ґрунту.

Мета: формувати в учнів  елементарні поняття «ґрунт», «склад ґрунту», «перегній»,  розвивати в учнів дослідницький підхід і процесі виявлення складу ґрунту; з’ясувати значення ґрунту для природи і людини; виховувати шанобливе ставлення до ґрунту як запоруки отриманню урожаю культурних рослин4 формувати в учнів уявлення про традиції  вшанування землі українським народом.

Обладнання: презентація, малюнок-схема  з шарами, склянка  з водою, грудочка  ґрунту.

Хід уроку:

І. Організація класу.

Я всміхаюсь сонечку:

-здрастуй, золоте!-

Я всміхаюсь квіточці-

Хай вона цвіте!

Я всміхаюсь дощику:- лийся, мов  з відра!-

Друзям усміхаюсь-

Зичу їм добра!

                                            Марія Познанська

- Отож, бажаємо сьогодні всім на уроці  гарного настрою і будемо старанно і  гарно працювати.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

-На попередньому уроці ми з вами познайомились із таким поняттям як «ґрунт».

-То що ж таке ґрунт?(слайд №1)

-Так, це верхній пухкий шар землі,  в якому ростуть рослини.

-Зараз ми пограємо в гру «Плескаємо в долоньки».

- Які умови необхідні рослина для життя?

  • Це повітря, темрява, світло,місячне сяйво, поживні речовини в ґрунті, шторми на морях, вода дощі буревії, тепло, засухи,спека.(плескають  у долоні діти тільки тоді,коли звучать потрібні слова. В інших випадках повинна бути тиша).

 

  •  А чим грунт забезпечує рослин? 
  • - поживними речовинами
  • Водою для всмоктування поживних речовин
  • Повітрям для дихання коріння рослин
  • Теплом, бо  у ґрунті тепліше, ніж над поверхнею землі.

ІІІ Робота над новим матеріалом.

  • Сьогодні  на уроці за допомогою дослідів ми визначимо склад ґрунту.

Дослід  1

- Вкинемо грудочку ґрунту у воду . з неї виходять бульбашки повітря.

- Отже, до складу  ґрунту входить повітря. 

        Дослід  2

- Вкинемо грудочку ґрунту  у воду і розмішаємо.

- Через деякий час  на дно склянки осяде шар піску, а над ним буде шар глини.

- Отже, до складу ґрунту входять пісок і глина.

Дослід  3

  • Наллємо зі склянки  відстояної води  і нагріємо до повного випаровування. На металевій    платині залишиться  трохи білої речовини. Це  мінеральні солі. Отже, до складу ґрунту входять мінеральні солі.

Дослід  4

  • Нагріваємо ґрунт на воді , тримаючи над ним холодне скло. На склі з’являються краплини води. Отже, до складу ґрунту входить вода.

 Дослід  5

  • Продовжимо нагрівати ґрунт. Над ним з’являється димок. Відчувається запах паленого перегною.Отже, до складу ґрунту входить перегній( опале листя,  рештки відмерлих рослин і тварин). Чорного забарвлення  ґрунту надає саме перегній.  І чим більше  в ґрунті перегною, тим вищий урожай.  Родючість -основна ознака ґрунту.

 

 Робота з підручником ст.52

Учні розглядають ілюстрації.

  • Поміркуйте, від чого залежить урожай рослин?
  •  

 3. Послухайте розповідь Їжачка-Хитрячка.

- А  які ще прислів’я про землю ви знаєте?

-А як ви розумієте зміст таких прислів’їв?

*    Земля – наша мати, вона всіх годує.

*    Дай землі, той вона тобі дасть

*    Доглядай землю плідну,  як матір рідну.

*    На чорній землі білий хліб родить.

*    На добрій землі хліб сіють , а  на погану гній (перегній) возять.

 

Цікавий факт!

 

 Виявляється, що ґрунт, який дає життя рослинам і годує все живе на світі. Сам зростає, але дуже повільно. Для утворення шару ґрунту завтовшки 18- 20 см, потрібно кілька тисяч років.  А  при невмілому чи  недбайливому господарстві родючий ґрунт гине швидко й безповоротно.

  • V. Закріплення матеріалу.
  1. Дайте відповідь « так »чи  «ні». Доведіть свою думку.
  • Перегній складається  із відмерлих решток рослин  і тварин.
  •  Чорного забарвлення ґрунту надає пісок.
  • Чорного забарвлення ґрунту надає  перегній.
  •  Ґрунт,  в якому міститься багато перегною, називають чорноземом.
  • Ґрунт,  в якому міститься багато піску , називають піщаним.
  •  Ґрунт,  в якому міститься багато глини, називають глиняним.
  1.  Робота в зошитах ст. 19

– Пригадайте і підкресліть, що дає ґрунт рослинам,  а що не дає – обведіть.

  1.  Робота  з підручником ст..  53
  • Роздивіться  і розкажіть,  як потрібно охороняти ґрунт?
  • .  Підсумок уроку

 - Пригадайте загадки про землю та врожай. Загадайте їх однокласникам.

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: 1969 (19.07.2015)
Переглядів: 701 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar